Pomalé cestování není válení se na pláži. Co to teda je?

Znáte to, když se vrátíte z dovolené a cítíte, že potřebujete další dovolenou, abyste si odpočinuli po té první? Pak to nejspíš děláte špatně. Ale nevěšte hlavu, taky ten pocit znám. Měla jsem dlouhatánský seznam destinací, které jsem chtěla navštívit a pro každou tu destinaci jsem měla další dlouhatánský seznam míst, která tam musím vidět. Přivezla jsem si sice spoustu krásných fotek, občas i přívěsek na klíče, ale moje duše zůstala nenaplněná. Moc jsem se toho o destinaci mé dovolené nedozvěděla a neznala jsem jediného místního. Dokud jsem nezačala cestovat pomalu.

Když spěcháme, život nám uteče

Není to o válení se na pláži. Pomalý cestovatel nemá seznam, nežene se za nejlépe hodnocenými atrakcemi. Přijíždí otevřen všem možnostem, chová se k místním i k přírodě s pokorou, jako návštěvník. Hledá autenticitu a zajímá ho, jak místní doopravdy žijí. Nechává se vést svou intuicí, je zvědavý a ptá se.

Nemusíte nutně jezdit na rok

To, že cestujete pomalu neznamená, že cestujete déle. Samozřejmě čím víc času máte, tím líp. Ale pomalé cestování není jen pro digitální nomády, kteří si mohou dovolit zůstat půl roku na Bali. Je úplně pro každého. Pro studenty, kteří šetří, pro věčně busy businessmany, pro rodiny s dětmi i pro babičky, které chtějí jít vlastním tempem. Není ani důležité, jak daleko jedete. Vlastně nemusíte ani opustit hranice své rodné země. 

To správné nastavení mysli

Žít v cizí zemi ještě nic neznamená. Znám spoustu cestovatelů, kteří se uzavírají do “bublin” expatů a s místními skoro nepřijdou do styku. Chcete se opravdu něco dozvědět o místě, kam jedete? Chcete být ambasadorem své země? Chcete prolamovat předsudky a navazovat přátelství napříč národy? Pak zpomalte. Ukážu vám, jak na to.

Kde se to vůbec vzalo

Inspirací k myšlence pomalého cestování bylo – světe div se – jídlo. Všechno začalo v 80. letech v Itálii, když se McDonald’s poprvé pokusil otevřít v Římě pobočku svého rychlého občerstvení. Jenže Italové moc dobře věděli, že pořádné jídlo potřebuje dvě věci: kvalitní suroviny a čas. Nejen čas na jeho přípravu, ale i na jeho vychutnání. Jako protiváha k fastfoodovému způsobu života tak vznikl Slow Movement, který pak inspiroval i pomalé cestovatele.

Aby se vlk nažral a planeta zůstala celá

Každý, komu záleží na planetě ví, že cestování je jedna z nejhorších věcí, kterou pro ni můžete udělat. Co s tím, pokud se nechcete cestování vzdát? Méně je více, a proto vybírejte jen destinace, které jsou pro vás opravdu důležité, a které jsou vašemu srdci blízké. Jeďte na delší dobu, pokud můžete – za víkend nikdy nikdo žádnou zemi nepoznal. To všechno, a ještě o trošku víc, se skrývá pod pojmem pomalé cestování. Budu ráda, pokud se na tuhle cestu vydáte se mnou a najdete tu to, co hledáte. Moje připravovaná kniha Cestuj pomalu vám bude průvodcem.

1 názor na “Pomalé cestování není válení se na pláži. Co to teda je?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *